Žalioji trąša ir jos nauda dirvai

Žalioji trąša (dar vadinama sideratais) - tai augalai, auginami dirvožemyje, ir užaugę kartu su paūgėjusiais augaliukais perkasami arba užariami tam, kad pūdami natūraliai patręštų dirvą, praturtintų ją reikalingomis medžiagomis. Sideratai sėjami nuo ankstyvo pavasario iki pat rugsėjo į išpurentą dirvą.
Sėklos žaliajai trąšai sudygsta ir užauga jau per pirmas kelias savaites. Užaugus sideratams, juos jau galima apkasti. Aparus augalus dirvožemis pamaitinamas organinėmis medžiagomis, pagerėja jo naudingumas ir dirvos struktūra. Vėlyvą rudenį žalioji trąša perkasama arba užariama į dirvą.

Trąšai pradėjus pūti, atpalaiduojamos iš dirvožemio paimtos medžiagos - azotas, fosforas, kalis, kalcis ir kt. mineralai. Šiuo būdu tręšiama dirva apsaugoma nuo erozijos, suaktyvėja joje esantys mikroorganizmai, pagausėja humuso.

Štai sėklos žaliajai trąšai ir skirtingų sideratų rūšių poveikis dirvai:
- Ankštiniai augalai iš oro įsisavina azotą
- Grūdiniai ir kryžmažiedžiai augalai saugo dirvą nuo azoto išplovimo žiemą.
- Garstyčios, vasariniai rapsai, pupos, aliejiniai ridikai naikina piktžoles ir apsaugo nuo erozijos.
- Lubinai ir kryžmažiedžiai traukia maistines medžiagas giliai iš dirvos ir kaupia jas.
- Vasariniai rapsai ir žieminiai kviečiai sukuria organinį sluoksnį.
- Garstyčios ir ankštiniai atpalaiduoja fosforą.
- Pupos, garstyčios, lubinai giliuose sluoksniuose purena dirvą.

Kuo jaunesnius augalus apkasate, tuo daugiau jie išskirs azoto. Tuomet sėti arba sodinti pirmąją kultūrą galima po kelių savaičių.
Norint geriausių rezultatų iš žaliosios trąšos, sideratai turi apaugti vidutinišku tankumu, nei tankiau, nei rečiau. Skirtingose dirvose (smėlis, molis, šlapia dirva ir t.t.) skirtingai auga kiekviena sideratų rūšis, tad prieš pirkdami sėklas žaliajai trąšai, pasidomėkite, kuris augaliukų tipas yra tinkamiausias jūsų dirvai.

Norėdami pasirūpinti puikaus derlingumo žeme pavasarį, turite ja tinkamai pasirūpinti rudenį: nustatykite savo dirvožemio tipą, pasirinkite jam tinkamiausią siderato tipą ir jiems užaugus pagal sėklų gamintojo instrukciją apkaskite juos. Per žiemą šios medžiagos pamaitins ir atgaivins jūsų dirvą, o pavasarį pasodintos kultūros per vasarą atneš geriausius vaisius. Svarbu nesuklysti parenkant sideratą ir tinkamai jį tvarkant bei apariant. Tad sėkmės darbuose!