Tai turbūt aktualiausias klausimas, kiekvienais metais kylantis dažnam daržovių augintojui ir mylėtojui. Sodinimo ypatumus lemia keletas faktorių: esamas klimatas, tinkamai parinkta diena (rekomenduojama pagal mėnulio kalendorių), daržovės dygimo ir augimo trukmė bei mūsų asmeniniai poreikiai.
Kiekviena daržovių veislė turi savo dygimo ir vystymosi laikotarpį, tad į tai atsižvelgdami, galite planuoti daiginimo ir sodinimo darbus.
Populiariausių daržovių sodinimas
Ridikėliai – bene ankstyviausia daržovė, kurią sodiname šiltnamiuose kartu su salotomis, svogūnų laiškais ir kitais žalumynais. Jų daiginti nereikia, todėl galite sėti tiesiai į derlingą, drėgną ir išpurentą šiltnamio dirvą. Ridikėlių sodinimui šiltnamyje tinkamas laikas - kovo pabaiga ir balandis. Kuomet oras labiau įšyla, nuo balandžio pabaigos, jau galima sodinti tiesiai į paruoštas lysves. Be to, nuėmus vieną ridikėlių derlių, galima vėl sėti ir sulaukti šviežių.
Agurkų, pomidorų, paprikų, baklažanų, cukinijų, moliūgų, kopūstų ir kitų daržovių daigus galima sodinti šiltnamiuose ir lauke jau pasibaigus šalnoms: balandžio pabaigoje – birželio pradžioje. Tačiau reikėtų atsižvelgti į mėnulio fazę. Visus žalumynus ir daržoves, kurių vaisiai auga virš žemės, galima sodinti per pirmąjį mėnulio ketvirtį, tiksliau, jam pilnėjant. Tai „viršūnėlių“ metas, kuomet augalo syvai teka į viršų.
Šakniavaisines daržoves – ridikus, burokus, morkas, gumbinius salierus ir kitas – reikėtų sodinti dylant mėnuliui. Tuomet pasikeičia energijos tekėjimo kryptis ir syvai teka iš viršaus į šaknis. Žinoma, šakniavaisines daržoves sėjame ir sodiname į lysves jau gerokai atšilus orams, balandžio – birželio mėnesiais.
Jeigu norite kuo gausesnio derliaus, vertėtų sodinti atsižvelgiant į mėnulio kalendorių, kurį kasmet galite rasti internete ar įvairiuose leidiniuose.
Visuomet ant sėklų pakuotės nurodoma koks tinkamas mėnuo sėjai ir koks daigų sodinimui. Jei sodinimo laikotarpis yra ilgas, vadinasi, galima sodinti skirtingu laiku, norint ne vienu metu sulaukti viso derliaus.