Krokų auginimas

 

Pavasaris, be pirmųjų žiedų dar nesuvešėjusios žalumos fone - ne pavasaris. Net, jei gyvenate bute ir nieko nesuprantate apie gėles bei jų auginimą, orams šylant Jūsų akys nevalingai lauke ima ieškoti ko nors žydinčio. Vieni tų drąsiausių, pirmųjų pavasarį pražystančių augalų yra krokai. Tai vieni iš seniausių kultūrinių prieskoninių bei dekoratyvinių augalų. Jų ryškių baltų, geltonų ir violetinių žiedelių tiesiog neįmanoma nepamatyti, o pamačius - jais nesigrožėti.

Jei šalia savo namų pavasarį norite išvysti besiskleidžiančius krokus, tam reikėtų ruoštis rudenėjant. Paprastai, krokai sodinami rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo pradžioje. Vietą jiems parinkite neuždengtą šešėlio, kad saulė galėtų tinkamu laiku pažadinti jų svogūnėlius. Šias gėles patartina sodinti ne po vieną, o grupelėmis. Pavasarį pražydę ryškiaspalviai jų kupsteliai atrodys tikrai įspūdingai. Galite derinti keletą spalvų. Taip sukursite nuostabų gėlėtą “piešinį” savo pievutėje.

Krokai yra daugiametės gėlės, todėl kartą pasodinti, gali džiuginti Jūsų akis ne vienerius metus. Žinoma, tam reikalinga meilė ir tinkama priežiūra.

Žydi krokai kovo-balandžio mėnesiais. Vakare, ar apsiniaukusią dieną šios gėlės užveria savo taureles. Peržydėjusius juos verta patręšti, o vasaros metu, jei matote, kad trūksta drėgmės, palaistyti, kad svogūnėliai neperdžiūtų. Krokams tinka humusinga, gerai įdirbta, nepiktžolėta dirva. Ji turėtų būti pakankamai drėgna, bet nepermirkusi. Rudenėjant svogūnėliai sodinami 6-10 cm gylyje ir 12-15 cm atstumu nuo vienas kito. Vienoje vietoje gali augti 3-4 metus. Ilgiau auginami vienoje vietoje jie per daug pasidaugina, jų svogūnėliai susispaudžia, o žiedai ima smulkėti.

Jei matote, kad reikia persodinti, peržydėjusius pavasarinius krokus iškaskite liepos pradžioje, o rudeninius - birželio-rugpjūčio mėnesiais. Juos keletą dienų padžiovinkite sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje, arba tiesiog saulėtoje vietoje ir sudėkite į dėžutes, kur jie bus laikomi iki kito rudeninio sodinimo. Svogūnėlius saugokite vėsioje (apie 17-20 laipsnių šilumos), nuo saulės šviesos apsaugotoje vietoje.