Paprikų sėja

Paprikos kasmet vis aktyviau užkariauja dažno lietuvio virtuvę. Ryškiaspalvės paprikos šmėžuoja ne tik soduose, šiltnamiuose, bet ir aktyviai auginamos ant palangių. Šių daržovių yra įvairių rūšių ir spalvų, dalis iš jų – aitriosios paprikos. Jei mėgstate aštresnį maistą, galite jas tiesiog auginti virtuvėje, ant palangės.

Paprikų sėjimo ypatumai

Saldžiosios paprikos dygsta gana ilgai, augalas pilnai susiformuoja tik po maždaug dviejų mėnesių (60 -80 dienų). Jeigu planuojate paprikas auginti šildomame šiltnamyje, vertėtų sėti į durpinius ar plastikinius indelius jau sausio – vasario mėnesiais. Pikiuoti nerekomenduojama, todėl sėkite po vieną sėklytę į specialų daiginimui skirtą durpių substratą, maždaug į 0,5 – 1,5 cm gylio duobeles. Paskui jas švelniai užberkite substratu, kad jis neišdžiūtų, reikia uždengti plėvele ir laikyti 22 – 27 laipsnių šilumoje. Plėvelę retkarčiais reikėtų nuimti ir leisti išsivėdinti, kad nepradėtų pūti. Po maždaug 6 – 8 dienų pasirodžius pirmiesiems daigeliams, šilumą vertėtų sumažinti iki 18 -20 laipsnių, antraip augalas ištįs ir tinkamai nesusiformuos šaknys.

Paprikų sodinimas

Į nuolatinę vietą rekomenduotina sodinti, kai daigai būna 30-35 cm aukščio ir turi 15-18 lapų.
Prieš išsodinant daigus į lauką reikėtų juos užgrūdinti išnešant kuriam laikui į lauką. Daigai blogai augs žemesnėje negu 13 laipsnių temperatūroje.
Taigi paprika į lauką sodinama, kai vidutinė paros temperatūra pasiekia 13-15 laipsnių, daugmaž gegužės pabaigoje, birželio pradžioje, ne giliau pirmųjų tikrųjų lapų.

Dirvai ruošiant nenaudokite šviežio mėšlo, paprikoms labiau patinka kompostas.
Jei dirva priemolio, ją reikėtų pagerinti į 1 kvadratinį metrą įterpiant kibirą perpuvusių pjuvenų, kibirą perpuvusio mėšlo arba komposto, du kibirus durpių.
Sunkesnei molio dirvai papildomai derėtų įterpti kibirą stambiagrūdžio smėlio ir kibirą pjuvenų. Papildomai į tą patį plotą įterpiama stiklinė medžio pjuvenų, 20 g (šaukštas) superfosfato, kalio sulfato, karbamido.
Vieta turėtų būti saulėta, apsaugota nuo vėjo. Gali būti nedidelis pavėsis dalį dienos. Pirmomis savaitėmis vertėtų paprikas uždengti plėvele, ypač jei jos nėra užgrūdintos.